نکاتی که در هنگام خرید هارد باید رعایت کنیم


نکاتی که در هنگام خرید هارد باید رعایت کنیم


 


 

نکاتی که در هنگام خرید هارد باید رعایت کنیم


 


 


شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به دلیل پر شدن ظرفیت هارد درایوتان و یا نیاز به یک هارد دیگر برای بک آپ گیری اطلاعات، به فکر خرید یک هارد جدید افتاده باشید اما نمی دانید چه مدل هاردی مناسب شما است. ما در این مقاله قصد داریم تا 6 موردی که برای خرید یک هارد جدید نیاز به دانستن دارید را توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.


 


 


حافظه های HDD در مقابل SSD


 


به احتمال زیاد اسم حافظه SSD به گوشتان خورده و هنگام انتخاب به خود گفته باشید شاید بهتر باشد یک حافظه SSD خریداری کنم. قبل از انتخاب، بهتر است که بدانیم اصلاً حافظه SSD با HDD چه تفاوت هایی دارند. برخلاف هارد های معمولی HDD که دارای دیسک فلزی چرخنده است، حافظه SSD مبتنی بر حافظه فلش است.


 


 


تفاوت های عمده این دو نوع از حافظه در این موارد است


 


1. سرعت خواندن و نوشت در حافظه های SSD به مراتب بیشتر از HDD است.


 


2. حافظه های SSD در مقایسه با HDD برق کمتری مصرف می‌کنند. همین مورد باعث افزایش نگهداری بیشتر باتری در لپ تاپ ها می شود.


 


3. به دلیل اینکه حافظه های SSD درون خود قطعات مکانیکی ندارند، طبعاً صدایی تولید نمی کنند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار هستند.


 


4. از لحاظ قیمت حافظه های SSD گزینه گران تر نسبت به HDD ها بشمار می روند.


 

نکاتی که در هنگام خرید هارد باید رعایت کنیم


 


 


بطور کلی هارد های SSD هم همان هدفی که هارد های HDD دارند را برآورده می کنند که آن ذخیره اطلاعات است. اگر از لحاظ مالی محدودیت دارید و به دنبال فضای بیشتر هستید، حافظه های HDD گزینه بهتری برای شما هستند. اگر به دنبال سرعت بیشتر و عملکرد بهتر هستید، پس SSD احتمالاً انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.


 


 


اندازه و  نوع رابط


 


پس از اینکه انتخاب خود را از بین حافظه های HDD و SSD انجام دادید، نوبت به انتخاب میان اندازه و نوع رابط می رسد که تا حد زیادی به سیستم فعلی شما بستگی دارد. بطور کلی 2 انتخاب دارید :


 


1. حافظه های 2.5 اینچی


 


2. حافظه های 3.5 اینچی


 


حافظه های HDD چونکه اطلاعات را روی یک دیسک می نویسد، در ازای فضای بیشتر، سایز بزرگتری دارند. عمدتاً حافظه HDD سیستم های خانگی (Desktop) دارای سایز 3.5 اینچ و نهایت فضای 12 ترابایت و حافظه های HDD لپ تاپ دارای سایز 2.5 و نهایت فضای 5 ترابایت هستند.


 


از طرف دیگر، به دلیل اینکه داخل حافظه های SSD قطعات مکانیکی وجود ندارد، اندازه کوچکتری دارند. اکثر SSD ها دارای سایز 2.5 اینچ هستند. برای استفاده از SSD های 2.5 اینچی در قالب های 3.5 اینچی می توانید از تبدیل کننده ها(Adapter) استفاده کنید.


 


از نظر نوع رابط ها هم می توان گفت که اکثر حافظه ها (SSD و HDD) از رابط SATA استفاده می کنند. حافظه های اکسترنال هم فرقی نمی کند که SSD باشند یا HDD، راه اتصال آنها از طریق USB می باشند.


 


 


مشخصات سخت افزاری


 


از لحاظ مشخصات سخت افزاری باید این موارد را در نظر داشته باشید:


 


ظرفیت: نهایت حافظه HDD برابر با 16 ترابایت و این مقدار در SSD ها به 5 ترابایت کاهش می یابد.


 


سرعت انتقال: در HDD ها فاکتور های زیادی برای تعیین سرعت انتقال وجود دارد اما مهمترین آن با RPM مشخص می شود. هرچه عدد RPM بیشتر باشد، به معنای سرعت انتقال بیشتر است.


 


حافظه نهان (Cache): زمانیکه می خواهید فایلی را در داخل هارد خود انتقال دهید، از یک فضای نهان به نام cache استفاده می کند. در کل فضای cache بیشتر، سرعت انتقال داده را افزایش می دهد.


 


زمان دسترسی یا زمان پاسخ دهی: در حافظه های HDD، به مدت زمانی که reader برای شروع خواندن یا نوشتن اطلاعات روی دیسک نیاز دارد، زمان پاسخ دهی می گویند. زمان پاسخ دهی در دو حافظه با سرعت RPM یکسان می تواند متفاوت باشد. گرچه امروزه اکثر HDD ها در این زمینه مشابه عمل می کنند.


 

نرخ خرابی: در حافظه های HDD به دلیل وجود قطعات میکانیکی و متحرک، انتظار فرسودگی در طول زمان می رود. میزان فرسودگی در همه ی هارد ها یکسان نیست. HDD ها می توانند در طی 12 ماه فرسوده شوند یا ممکن است 6 سال یا بیشتر عمر کنند. با توجه به وبسایت StorageReview حافظه های SSD طول عمر بیشتری نسبت به HDD دارند.


 


 


قیمت


 


اگر برای خرید هادر درایو به بازار بروید، با قیمت های متفاوتی روبرو خواهید شد. یکی از راه های تعیین ارزش خرید حافظه HDD، محاسبه قیمت هر گیگ است. به طور کلی، با افزایش ظرفیت حافظه HDD، قیمت هر گیگ پایین تر می آید. پس نتیجه می شود که حافظه با ظزفیت بیشتر، ارزش خرید بالاتری نیز دارد. اما بخاطر داشته باشد که این قضیه برای همه ی حافظه ها صدق نمی کند.


 


 


حافظه های External در مقابل Internal


 


در اینجا باید تصمیم بگیرید که آیا حافظه ای را که قصد خرید آن را دارید را برای جایگزینی هارد داخل کیس یا لپ تاپ نیاز دارید یا اینکه می خواهید که قابل حمل باشد و به دستگاه های مختلف وصل کنید. حافظه های اکسترنال برای انتقال و یا تهیه نسخه پشتیبان از فایل هایتان مناسب است. این نوع از حافظه از طریق USB های 2.0، 3.0 و یا 3.1 متصل می شوند و حداکثر سرعت انتقال آنها از 60 تا 1250 مگابایت بر ثانیه متفاوت است.


 


در نظر داشته باشید که هر درایو اینترنالی را می توان به عنوان اکسترنال هم استفاده کرد. این کار با استفاده از قاب های مخصوصی انجام می شود. اگر درایو اکسترنال را برای انتقال فایل های سنگین می خواهید، پیشنهاد ما استفاده از حافظه های اکسترنال SSD با رابط USB 3.1 است. همچنین اگر درایو اکسترنال را برای ذخیره سازی فایل های حجیم در طولانی مدت می خواهید، می توانید یک هارد اکسترنال HDD با فضای ذخیره سازی زیاد مثلاً 2 یا 4 ترابایت خریداری کنید.


 

نکاتی که در هنگام خرید هارد باید رعایت کنیم


 


 


درایو های حافظه برای Gaming


 


انتخاب درست حافظه بروی عملکرد بازی تاثیر مستقیم دارد. به همین خاطر است که ما حافظه های SSD را برای گیمینگ پیشنهاد می کنیم. به دلیل بیشتر بودن سرعت خواندن و نوشتن داده در حافظه های SSD، بازی ها با سرعت بیشتری لود می شوند و در بین مراحل کمتر لازم است صبر کنید. تفاوت حافظه SSD و HDD برای گیمینگ، از زمین تا آسمان است! می توانید برای کنسول یا PC خود می توانید یک SSD خریداری کنید و از سرعت خارق العاده آن در اجرای بازی ها لذت ببرید.


 

نکاتی که در هنگام خرید هارد باید رعایت کنیم


 


 


برای جایگزینی حافظه خود باید این نکات را درنظر داشته باشید:


 


PC: هر حافظه ای که سایز هد آن و نوع رابط آن با هارد فعلی شما یکی باشد، باید بدون مشکل کار کند. (در لپ تاپ های گیمینگ عمدتاً 2.5 اینچ و در PC عمدتاً 3.5 اینچ و هر دو با رابط SATA)


 


Xbox 360:  این دستگاه از حافظه با سایز 2.5 اینچ  و قاب مخصوص استفاده می کند. برای جایگزینی آن باید از قطعات جایگزینی که مایکروسافت ارائه می کند استفاده کنید.


 


Xbox One, One X: متاسفانه در این مدل تعویض حافظه اینترنال کار آسانی نیست ولی می توانید از حافظه اکسترنال SSD استفاده کنید. 


 


PS3,PS4: در این کنسول ها می توان هر حافظه ای با سایز 2.5 و رابط SATA جایگزین کرد. همچنین PS4 از حافظه های اکسترنال هم پشتیبانی می کنند.


 


 


نکاتی برای مراقبت و نگهداری از هارد دیسک


 


میانگین عمر هادر دیسک ها 6 سال است. اما اکثر هارد ها قبل از رسیدن به 6 سال از کار می افتند. شایع ترین دلیل آن هم آسیب فیزیکی است. هارد دیسک ها به خصوص HDD ها به دلیل مکانیکی بودن، نسبت به ضربه و شوک حساس هستند. سعی کنید که از حافظه اکسترنال خود به خوبی نگه داری کنید، تحت فشار و دمای بیش از آن استفاده نکنید و از وارد شدن شوک به آن جلوگیری کنید.


 


 


( بدون کامنت – اولین کامنت را شما بنویسید )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *